Ciekawostki
 • Strzeż się tych diet

  Lodowa

  Przekonuje, że schudniemy, jedząc wyłącznie lody, bo wapń odgrywa znaczącą rolę w spalaniu tłuszczu.

 • Dieta Lorda Byrona

  Ten król romantycznych poetów miał całkiem przyziemny problem. Obdarzony naturalną skłonnością do tycia całe życie walczył z nadwagą. Katując się drakońskimi dietami potrafił w kilka lat schudnąć ponad 30 kilo

 • Warto zobaczyć

Wizyt:
Dzisiaj: 144Wszystkich: 948999
Zapisz się do Newslettera by otrzymywać informacje o nowościach w odchudzaniu i dietach.
Nikomu nie udostępniamy Twojego maila!

Dieta Atkinsa

Diety » Dieta Atkinsa

Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że produkty najbardziej odradzane przez dietetyków są najsmaczniejsze – innymi słowy – to co zakazane, kusi najbardziej. Kto z nas bowiem nie lubi śmietanowych sosów, bitej śmietany, jagnięcych udźców, tłustego kawałka boczku… Każdy, kto nie chce zrezygnować z dużych ilości białka i tłuszczów w potrawach, a jednocześnie pragnie zrzucić zbędne kilogramy, powinien zapoznać się z informacjami o diecie Atkinsa, które prezentujemy poniżej.

Mówiąc najprościej, główną zasadą omawianego tutaj programu żywieniowego jest spożywanie tłuszczu, gdyż pozwala to zgubić … właśnie tłuszcz zalegający w naszych ciałach. Jak to jest w ogóle możliwe? Doktor Atkins wysunął wniosek, że tłuszcze powinny stanowić 60% dziennej dawki kalorycznej. Jednocześnie, niezwykle istotne jest ograniczenie węglowodanów. Dzięki temu właśnie w naszym organizmie dochodzi do spalania zgromadzonego nadmiaru tłuszczu. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że stosowanie diety Atkinsa prowadzi do zmiany procesu przemiany materii i lekkie zakwaszenie krwi. Dzięki temu, znacząco zmniejsza się nasze uczucie łaknienia.

 

Oczywiście, plan Atkinsa wiąże się też z pewnymi restrykcjami. Przez okres czternastu dni musimy unikać warzyw zawierających skrobię, produktów zbożowych (w tym pieczywa), owoców, mleka i jogurtów. Najbardziej rygorystyczny jest pierwszy z trzech etapów diety. Ilość spożywanych węglowodanów powinniśmy ograniczyć do 20 gram dziennie. Z pewnością wynagrodzi nam to przyzwolenie na jedzenie dowolnych gatunków mięs, ryb i drobiu, a także owoców morza, jaj i pleśniowych serów. Po pierwszej, wprowadzającej fazie następuje etap drugi, kiedy do menu wprowadzamy coraz więcej węglowodanów (do 50 gram dziennie). Nasz jadłospis dopuszcza już większe ilości warzyw a także owoce jagodowe i orzechy. Kolejny etap nie jest już typową dietą, lecz stylem odżywiania, który można stosować przez resztę życia.

 

Przykładowy jadłospis pierwszej fazy:

 • Obiad: różnego rodzaju wędliny, bulion drobiowy, pieczony kurczak z surówką, woda mineralna bez gazu
 • Kolacja: stek, surówka z sosem winegret, bita śmietana bez dodatku cukru
 • Przekąski: wędliny, herbata i woda mineralna

 

Podczas stosowania omawianego programu spożywamy trzy główne posiłki dziennie. Dopuszczalne są także dwie przekąski. Doktor Atkins zapewnia, że stosując dietę bez żadnych ustępstw można zrzucić do dwóch kilogramów tygodniowo i, co najważniejsze, bez trudu utrzymać nową wagę. Ponieważ jednak wpływ tej metody na organizm wciąż nie jest do końca potwierdzony naukowo, przez jego zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem, który dokładnie określi, czy nie istnieją przeciwwskazania do jej stosowania.

 

Google+